Łosoś z pesto w cieście francuskim – naprawdę pyszny!

Jest to jeden z droższych przepisów na blogu, bo jakieś 6 niedużych porcji kosztuje około 60zł, ale warto raz na jakiś czas zaszaleć. Jest to także idealny przepis, jeśli chcemy zrobić coś eleganckiego w błyskawicznym tempie, bo od przyrządzenia do podania na stół mija około 30 minut ;)

Składniki:

  • kilogram świeżego filetu z łososia bez skóry
  • 2 łyżki ulubionego pesto (u mnie bazyliowe)
  • opakowanie ciasta francuskiego
  • jajko do posmarowania

Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni. Sprawdzamy przejeżdżając po rybie czystym palcem, czy nie ma w niej ości. Jeśli są należy je usunąć pęsetą. Filet (bez skóry!) smarujemy z jednej strony pesto. Rozwijamy schłodzone ciasto francuskie i układamy na nim rybę stroną BEZ PESTO do góry. Składamy ciasto tak, by szczelnie owinęło rybę i układamy na papierze do pieczenia stroną, z której zlepialiśmy ciasto. Smarujemy rozkłóconym jajkiem i pieczemy, aż się zrumieni. Pyszne! Można do tego podać również jakiś pyszny sos, np. holenderski. Wybaczcie, że nie mam zdjęcia w przekroju, ale tak byliśmy głodni i tak szybko zeszło, że nie udało mi się tego zdjęcia zrobić ;)

łosoś z pesto w cieście francuskim

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>