Domowe pączki z marmoladą

Nigdy nie robiłam pączków i nie przepadałam za tymi domowymi… Dużo bardziej wolałam te z piekarni, świeże przez cały dzień. Jednak te, które zrobiłam dzisiaj wyszły naprawdę pysznie :) Jestem z siebie dumna! Obaliłam kolejny mit pt. „to trudny i pracochłonny przepis” (tak samo mówiono mi o gołąbkach, że to tyyyle roboty). Przepis jest prosty, a efekt pyszny, więc na co czekać?

Składniki na 14 pączków (wycinane szklanką o pojemności około 200ml):

  • 350g mąki pszennej
  • pół szklanki ciepłej wody
  • 30g drożdży świeżych
  • 2 łyżki cukru
  • 50 g masła (roztopionego)
  • 2 jajka
  • marmolada
  • olej do smażenia
  • lukier, posypki itp.

Drożdże zalałam wodą i wymieszałam z cukrem. Dodałam do mąki wraz z rozkłóconymi jajkami i masłem. Wyrobiłam na elastyczne ciasto, odstawiłam na około godzinę do wyrośnięcia. Cudowne w dotyku ciasto rozwałkowałam i złożyłam na pół delikatnie zaznaczając zgięcie. Na jednej połowie odciskam (ale nie wykrawam) szklanką koła i na każdym z nich kładę łyżeczkę marmolady (dowolnej twardej, u mnie śliwkowa), przykrywam drugą połową ciasta i teraz wykrawam szklanką, tak by boki się zlepiły ze sobą. Dla bezpieczeństwa lub jeśli się nie zlepią, należy każdego pączka dookoła jeszcze podociskać jak pieroga i zawinąć brzegi ku górze. Ja zrobiłam jednego bez dodatkowego ściskania i się nie rozkleił podczas smażenia. W ten sposób robimy z całym ciastem i odkładamy pączki do wyrośnięcia na 30 minut. Smażymy na oleju rozgrzanym do około 180 stopni z obu stron dwukrotnie przewracając (dla pewności, by pączek nie był w środku surowy; możemy to sprawdzić nakłuwając go wykałaczką, powinna być sucha), odsączamy na papierze i po lekkim ostygnięciu polewamy lukrem, posypkami itp. :) Pączki rumienią się bardzo szybko, dlatego bądźcie ostrożni, by ich nie spalić. Smacznego :)

pączki z marmoladą

pączki z marmoladą

pączki z marmoladą

pączki z marmoladą

pączki z marmoladą

pączki z marmoladą

pączki z marmoladą

pączki z marmoladą

pączki z marmoladą

18c komentarze/y do Domowe pączki z marmoladą

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>