Domowa ricotta z serwatki

Wiele osób bezmyślnie wyrzuca serwatkę, podczas gdy można z niej przygotować pyszną ricottę. Potrzebujemy tylko jeszcze cytryny lub octu. Ricotta wychodzi podobno tylko z serwatki po serze podpuszczkowym, po twarogu może Wam się nie udać (próbowałam- dodałam tyle octu, by się zrobiła, że nie dało się tego potem jeść:) ). Dlatego jeśli zdecydujecie się zrobić np. bundz- nie wylewajcie serwatki. To, co zostanie jeszcze po ricotcie ze smakiem wypił mój pies :)

Składniki na około 150-200g ricotty:

Serwatkę podgrzać do 95 stopni (nie zagotowywać), w tej temperaturze dodać sok z cytryny i wymieszać. Efekt krzepnięcia powinien być natychmiastowy. Zmniejszamy ogień i nie zwiększając temperatury mieszamy 5 minut. Wyłączamy gaz i ostudzamy. Ostudzoną serwatkę ze skrzepem przelewamy przez gazę do foremki do ricotty lub na sitko, przykrywamy gazą i dociskamy czymś ciężkim (u mnie słoik z konfiturą). Gotowe po jakiejś godzinie. Ricotta to delikatny smarowny serek, którego możecie używać jako dodatku do deserów, pierogów, makaronów czy po prostu na kanapki. Można ją przyprawiać i na słodko i na wytrawnie :) Jak widzicie, serowarstwo do bardzo prosta sprawa, przynajmniej na razie ;)

Aha! Ilość uzyskanej ricotty można zwiększyć dodając do serwatki np. litr pełnotłustego mleka, ale ja mleka już nie miałam i nie zależało mi na ilości, a na wykorzystaniu serwatki do końca :)

domowa ricotta z serwatki

domowa ricotta z serwatki

11c komentarze/y do Domowa ricotta z serwatki

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>