Złote właściwości bananów

Przeczytałam artykuł, dzięki koledze Pawłowi :) Postanowiłam poświęcić chwilę i przetłumaczyć go dla Was, by podzielić się nowo zdobytą wiedzą na temat bananów (do tej pory mówiono mi: nie jedz ich dużo, bo od nich utyjesz! OK, ale jakie właściwości mają poza tym?). To prawdziwa skarbnica witamin.

Banany zawierają trzy naturalne cukry – sacharozę, fruktozę i glukozę w połączeniu z błonnikiem. Banan daje natychmiastowy, trwały i znaczący zastrzyk energii. Badania dowodzą, że zaledwie dwa banany dostarczają wystarczająco dużo energii do 90 minutowego treningu. Nic dziwnego, że banan to czołowy owocowy „zawodnik”. Banany nie tylko dodają nam energii potrzebnej do wytężonego wysiłku, ale także pomaga w przezwyciężaniu i zapobieganiu znacznej ilości chorób i dolegliwości. Wystarczy dodać go do codziennej diety.

DEPRESJA
Według ostatnich badań podejmowanych przez MIND (The National Association for Mental Health) wśród osób cierpiących na depresję, wiele z nich czuło się znacznie lepiej po zjedzeniu banana. To dlatego, że banany zawierają tryptofan, rodzaj białka, które organizm przekształca w serotoninę (tzw. hormonu szczęścia), co pomaga nam się zrelaksować, poprawia nastrój i ogólnie czujemy się szczęśliwsi.
Uwaga Panie! Banany pomagają również znieść tzw. PMS:
Zamiast pigułek sięgnij po banana. Zawiera witaminę B6, reguluje poziom glukozy we krwi, która ma wpływ na nastrój.

ANEMIA
Banany mają wysoką zawartości żelaza, mogą stymulować produkcję hemoglobiny we krwi i tym samym pomagają w przypadku niedokrwistości.
Ciśnienie krwi:
Te wyjątkowe owoce tropikalne są niezwykle bogate w potas, przy niskiej zawartości soli, co czyni je idealnymi do pokonania ciśnienia krwi, tak bardzo, że US Food and Drug Administration pozwoliło przemysłowi bananowemu, by oficjalnie uznało niezwykłe właściwości owocu w zmniejszaniu ryzyka ciśnienia tętniczego i udaru mózgu.

PRACA MÓZGU
200 uczniom w szkole Twickenham (Anglia) jedzenie bananów na śniadanie, obiad i w czasie przerw pomogło zdać egzaminy, ponieważ poprawiły pracę ich mózgów. Badania wykazały, że zawartość potasu może pomóc uczniom w nauce poprzez zwiększenie skupienia.

ZAPARCIA
Bogate w błonnik banany mogą pomóc przywrócić normalne działanie jelit, pomagają przezwyciężyć problem zaparć bez uciekania się do środków przeczyszczających.

KAC
Jednym z najszybszych sposobów leczenia kaca jest mleczny koktajl bananowy, posłodzony miodem. Banan łagodzi żołądek i, z pomocą miodu, podwyższa poziom cukru we krwi, podczas gdy mleko koi i nawilża ponownie organizm.

ZGAGA
Banany mają naturalną właściwość zobojętniania kwasu w organizmie, więc jeśli cierpisz na zgagę, spróbuj zjeść banana, a przyniesie Ci ulgę.

PORANNE MDŁOŚCI
Podjadanie bananów między posiłkami pomaga utrzymać poziom cukru we krwi i zapobiec porannym mdłościom.
Ukąszenia komara:
Skórę po ukąszeniu komara należy potrzeć wewnętrzną stroną skórki banana. Wiele osób uważa to za skuteczne (zmniejsza obrzęk i podrażnienie).

UKŁAD NERWOWY
Banany są bogate w witaminy z grupy B, które pomagają uspokoić układ nerwowy.
Problemy z nadwagą i stres w pracy:

Badania Instytutu Psychologii w Austrii udowodniły zależność, że stres w pracy prowadzi do zwiększenia spożywania kalorycznych posiłków, takich jak czekolada i chipsy. Patrząc na 5000 pacjentów szpitali, naukowcy odkryli, że najbardziej otyli najczęściej mają stresującą i wymagającą poświęceń pracę. W sprawozdaniu stwierdzono, że w celu uniknięcia paniki wywołanej głodem, musimy kontrolować nasz poziom cukru we krwi przez podjadanie żywności o wysokiej zawartości węglowodanów, co dwie godziny, by utrzymać jego stały poziom.

WRZODY
Banany stosowane są jako dietetyczne z powodu dobroczynnych właściwości wpływających na zaburzenia jelitowe, miękkiej tekstury i gładkości. Neutralizują też nadmierną kwasowość i zmniejszają podrażnienia poprzez powlekanie błony śluzowej żołądka.

REGULACJA TEMPERATURY
Banany pomagają obniżyć zarówno temperaturę ciała jak i emocji (hormonów, wahań nastrojów) kobiet w ciąży . W Tajlandii, na przykład, kobiety w ciąży jedzą banany, aby zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę ciała podczas porodu.

Tak, banany są naprawdę naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości . Jeśli porównać je do jabłka, to mają cztery razy więcej białka, dwa razy więcej węglowodanów, trzy razy więcej fosforu, pięć razy więcej witaminy A i żelaza oraz dwa razy więcej innych witamin i minerałów. Są również bogate w potas, a to wszystko stawia je w szeregu z innymi wartościowymi owocami. Może więc nadszedł czas, aby wcielić w życie powiedzenie „banan dziennie trzyma z dala od lekarza!”

oryginał tekstu:
http://worldobserveronline.com/2014/01/26/reading-youll-never-look-banana-way

By zachęcić Was do spożywania większych ilości banana podaję Wam swoje przepisy na jego wykorzystanie:

1. Sałatka owocowa

2. Lody bananowo-kawowe

3. Mrożona kawa bananowa

4. Banoffee – ciasto bez pieczenia

5. Plan 3-dniowej diety oczyszczającej

6. Weekendowe oczyszczanie

7. Naleśniki z bananami

8. Koktajl bananowy na kaca ;)

9. Wołowina na ostro z bananami

 

A jakie są Wasze przepisy na banany?

banany właściwości

29c komentarze/y do Złote właściwości bananów

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>