Krokiety ziemniaczane w wersji lux – żywieniowy recykling

Naprawdę nie lubię, kiedy jedzenie się marnuje. Mogę się przyznać, że zdecydowanie zmniejszam statystyki, o których słyszymy w okresie świątecznym.

W Polsce, jak podają dane Eurostatu z 2006 roku, opublikowane w raporcie Komisji Europejskiej w październiku 2010 r., marnuje się blisko 9 mln ton żywności. Produkcja odpowiedzialna jest za marnowanie blisko 6,6 mln ton odpadów żywnościowych, gospodarstwa domowe ponad 2 mln ton, natomiast inne źródła to 0,35 mln ton. Powyższe dane sytuują Polskę na 5 pozycji państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią. Warto tylko podkreślić, że w krajach zachodnich skala marnowania żywnosci jest większa wśród konsumentów, natomiast w Polsce dane Eurostatu wskazują na branżę spożywczą jako główne źródło marnowania.
 
W Polsce do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 39% badanych (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, wrzesień 2013 r.). Jest to o 9 % więcej niż w roku 2012. Znacząco częściej żywność wyrzucają osoby pracujące, mieszkające w dużych miastach.

Co według nas jest główną przyczyną marnowania żywności?
- przegapienie terminu przydatności do spożycia
- niewłaściwe przechowywanie
- zakup złego jakosciowego posiłku
- zbyt duże porcje posiłków
- zbyt duże zakupy
- brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań
- inne

źródło: http://www.niemarnuje.pl/marnowanie-zywnosci.html

Dziś mowa o najczęstszym chyba elemencie obiadu, który się marnuje, czyli ziemniaczanym puree.

Składniki:

  • puree ziemniaczane
  • 2 jajka
  • odrobina mleka
  • suszone pomidory
  • bułka tarta
  • suszone grzyby lub pieczarki
  • śmietana 18%
  • por lub cebula
  • sól, pieprz

Puree rozdrabniamy jeszcze dokładniej, wbijamy jajo, dodajemy suszone pomidory. Tworzymy coś na kształt krokietów i panierujemy w rozkłóconym z mlekiem jajku i bułce tartej. Smażymy z obu stron na rumiano, delikatnie przewracając.

Sos: grzyby podsmażamy z posiekaną cebulą lub porem, podlewamy odrobiną wody (około pół szklanki) lub wodą, w której grzyby się moczyły. Hartujemy śmietanę gorącym płynem z sosu i dodajemy do grzybów. Mieszamy chwilę i przyprawiamy solą i pieprzem. Polewamy krokiety… Pyszneeee!!

krokiety ziemniaczane w wersji lux

 

8c komentarze/y do Krokiety ziemniaczane w wersji lux – żywieniowy recykling

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>